img

Daha Önce Yayımlanan Mikro Veriler:  -
 • img

2.12.2022 tarihinde eklendi

3

Veri Seti Hakkında

Ülkemizde, yerleşim yerlerine göre nüfus büyüklüklerinin tespit edilmesi, nüfusun demografik, sosyal ve ekonomik nitelikleri ile hanehalklarının ikamet ettiği konutlara ilişkin bilgilerin elde edilmesi amacıyla her on yılda bir nüfus sayımı yapılmaktadır. 2011 Nüfus ve Konut Araştırması (NKA), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nden (ADNKS) elde edilemeyen; işgücü, istihdam ve işsizlik, göç nedeni, engellilik ve bina-konut nitelikleri gibi bilgileri il düzeyinde sağlamak amacıyla, karma yöntemle (idari kayıtlara dayalı geniş çaplı örneklem araştırması), nüfus sayımları kapsamında yapılmıştır. Araştırmanın mikro verisi TÜİK Veri Araştırma Merkezi aracılığıyla kullanıcılara sunulmaktadır. Bu CD'de, mikro veri kullanıcılarının ihtiyaç duyacakları; 2011 NKA mikro verisi kullanımına ilişkin sözleşme bilgileri, veri kılavuzu, meta veri, özet tablolar, tablo ölçütleri ve ilgili linkler yer almaktadır.

Çalışmanın amacı: Ülkemizde, yerleşim yerlerine göre nüfus büyüklüklerinin tam ve doğru olarak tespit edilmesi, nüfusun demografik, sosyal ve ekonomik nitelikleri ile hanehalklarının ikamet ettiği konutlara ilişkin bilgilerin elde edilmesi amacı ile ilki 1927 yılında, sonuncusu ise 2000 yılında olmak üzere 14 genel nüfus sayımı gerçekleştirilmiştir.

2007 yılında, yerleşim yerlerine ilişkin nüfus bilgilerinin güncel olarak tutulabilmesi ve nüfus hareketlerinin düzenli olarak izlenebilmesi için Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) kurulmuştur. Kayıtlara dayalı nüfus bilgilerini içeren yerleşim yerlerine göre nüfus büyüklüğü, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum vb. temel niteliklere ilişkin istatistikler, yıllık olarak bu sistem üzerinden, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kamuoyuna açıklanmaktadır.

2011 NKA ile başta Adres Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) olmak üzere ülkemizdeki idari kayıtlardan ve hanehalkı araştırmalarından yerel düzeyde elde edilemeyen; nüfusun demografik, sosyal ve ekonomik nitelikleri ile bina ve konutlara ilişkin bilgilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. 


100
Yıllık

 • 2011 (1262.20 MB)
  • Nüfus ve Konut Araştırması (Nüfus ve Konut Araştırması Bina ve Konut) Mikro Veri Seti.2011.xlsx (187.00 MB)
  • Nüfus ve Konut Araştırması (Nüfus ve Konut Araştırması Fert) Mikro Veri Seti.2011.xlsx (1075.20 MB)
 • 1 Dosya
  • .xlsx1
 • 2 kolon
  • Integer64
  • String11

Etkileşim

Görüntüleme

457

Oluşturulan Çalışma Ortamı

0

Destekleyen Kullanıcı

3

Çalışma Ortamı Görüntüleme

0

Abonelik

Bültenimize abone olarak yeniliklerden haberdar olun.